اخبار:   

 چهارشنبه , 01/مرداد/1393  
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
 

ورود / عضویت

درخواست تغییر کاربری

درخواست سوخت

RSS

 
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
123
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
 
گل جالیز ؛ ویرانگر مزارع مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 6
ضعیفعالی 
نوشته شده توسط علیرضا مکاریان   
سه شنبه, 26 مهر 1390 ساعت 09:57

انگل های گل دار یکی از مشکلات مهم کشاورزی در اغلب نقاط جهان به شمار می روند . آنها میتوانند تمام محصولات مزرعه را به نابودی بکشند . علاوه بر این به دلیل تولید بذر فراوان ، موجب آلودگی شدید مزارع می شوند و از نظر دوام اعجاب برانگیز بذرشان در خاک ، زمین را برای مدت طولانی از حیز انتفاع خارج و کشاورزان را مجبور به کشت گیاهانی میکنند که احتمالا از نظر اقتصادی مطلوب آنها نیست .

از میان گیاهان انگلی گل دار ، گل جالیز یکی از انگل هایی است که به محصولات جالیزی ، صیفی جات ، یونجه ، باقلا و سیب زمینی خسارت شدیدی وارد میکند . این انگل با اتصال به ریشه گیاهان ، آب ، مواد معدنی و مواد قندی مورد نیاز خود را دریافت میکند و باعث ضعیف شدن محصول میزبان می شود .

در ایران 30 گونه گل جالیز وجود دارد و روی میزبان هایی نظیر کدو ، طالبی ، خربزه ، هندوانه ، خیار ، توتون ، گوجه فرنگی ، سیب زمینی ، بادمجان ، یونجه ، شنبلیله ، زیره ، آفتابگردان ، کنجد ، اطلسی ، حسن یوسف و تعداد دیگری از گیاهان زراعی مشاهده میشود . میزبانان انگل موادی از خود ترشح می کنند که باعث تحریک جوانه زنی بذر گل جالیز می شود . علاوه بر این ماده محرک ، شرط دوم جوانه زنی انگل ، دمای مناسب بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد است و نبود هر یک ، مانع از رشد انگل خواهد شد .

این انگل که فاقد کلروفیل است از نظر تهیه هیدروکربن ها وابستگی کامل به میزبان دارد و نیاز خود را از طریق آوندهای چوب و آبکش میزبان تامین می کند . علاوه بر آن ، مواد معدنی و مواد سنتز شده را از میزبان می گیرد .

تکمه و ساقه گل جالیز در مرحله زیر خاک ، مواد کربوهیدرات را انباشته می کنند و در نتیجه به منبع ذخیره بزرگی برای تغذیه گیاه انگل تبدیل می شوند . بدین شکل وقتی گیاه انگل از خاک خارج می شود ، تقریبا اثر چشمگیری روی ریشه گیاه میزبان گذاشته است .

رشد ساقه های گل جالیز در خلال مرحله خروج از خاک بسیار سریع است و همین امر باعث فقدان کربوهیدرات ها در ریشه میزبان می شود . تشنگی در گیاه موجب بسته شدن روزنه ها و در نتیجه کاهش جذب گازکربنیک میشود که در نهایت فتوسنتز را کاهش می دهد . گل جالیز اغلب موجب مرگ قسمت های انتهایی ریشه ، درست بعد از محل اتصال انگل ها می شود .

کنترل گونه های گل جالیز

 

الف ) مبارزه زراعی و مکانیکی

1. کندن با دست

کندن ساقه های گل دهنده این انگل از خاک ، راحت ترین روش است که کشاورزان تمایل بیشتری به آن دارند ، اما در گونه های مثل minor . orobance که گونه هایی بزرگ ، غیر منشعب و با ساقه های ضخیم هستند ، این عمل به راحتی در لابلای محصول انجام میشود ؛ اما در گونه های کوچک و منشعب مثل ramose . orobance این کار وقت گیر و مشکل است . بوته های کنده شده انگل باید از مزرعه خارج و معدوم شوند تا بذر آن با باد و سایر عوامل منتشر نشود . دفعات لازم برای کندن بوته های گل جالیز ، وقتی که هدف ، جلوگیری از بذر دهی باشد ، بسته به رسیدن و ریزش بذر متفاوت است . معمولا بذرها یک هفته پس از باز شدن گل ها          می رسند و یک هفته بعد هم میریزند ؛ از این رو کندن بوته ها باید هر دوهفته یکبار انجام شود . کندن گل جالیز ضررهایی دارد ، مثلا در نتیجه ارتباط مستقیم انگل با محصول ، به بوته های محصول آسیب میرسد و حتی ممکن است باعث کنده شدن آنها شود .

2. تناوب و کشت گیاهان تله

کشت هر گیاه غیر میزبان می تواند برای جلوگیری از تولید بذر جدید موثر باشد . تعدادی از گیاهان محرکی که برای گونه های مختلف جالیز تشخیص داده شده اند ، عبارتند از :

o.crenata برای سورگوم و جو

o.ramosa برای لوبیا ، سورگوم ، ذرت و خیار

o. crenua برای سورگوم ، فلفل قرمز ، یونجه ، سویا و نخود

3. تهیه زمین

یکی از اقداماتی که در تهیه زمین برای کشت گیاه صورت می گیرد ، شخم عمیق با گاو آهن برگردان دار است که می تواند برای کنترل گل جالیز در آلودگی های اولیه موثر باشد .

4. غرقاب

غرقاب ، روش مهمی برای کاهش جمعیت انگل محسوب می شود .

5. آفتاب دهی

آفتاب دهی یعنی پوشاندن سطح با نایلون به منظور جمع شدن حرارت در زیر پوشش پلاستیکی در حدی که برای بذر و سایر عوامل زنده ، کشنده باشد . عوامل موفقیت برای این کار رطوبت خاک ، گرمای زیاد هوا و مدت کافی تابش آفتاب است .

6. تاریخ کاشت

مقدار الودگی ، به میزان زیاد تحت تاثیر زمان کاشت است . هر چه تداخل دوره زندگی گیاه با دوره زندگی گل جالیز در یک فصل زراعی کمتر باشد ، خسارت به محصول کمتر است ؛ به ویژه وقتی که کشت طوری انجام شود که تداخل در انتهای فصل باشد . به عنوان مثال ، کشت زود هنگام سیب زمینی در اسفند یا اوایل بهار می تواند خسارت گل جالیز را به شدت کاهش دهد ، زیرا گل جالیز در انتهای فصل رشد سیب زمینی می روید ؛ اما هر چه کشت دیرتر باشد ، به دلیل تداخل بیشتر گل جالیز با گیاه اصلی ، این خسارت بیشتر میشود .

7. استفاده از ارقام مقاوم

استفاده از ارقام گیاهان مقاوم یا متحمل در برابر انگل گل جالیز از سال ها پیش شروع شده و میتوان گفت یکی از بهترین راههای کنترل است . روشهای مختلفی در گیاهان مقاوم یا متحمل به گل جالیز وجود دارد که بسیاری از آنها ناشناخته است ، مثلا سخت شدن ریشه بعضی از ارقام آفتابگردان که مانع از نفوذ مکینه ها میشود .

ب ) مبارزه شیمیایی

بهترین راه کنترل انگل ، ضدعفونی کردن خاک است .

1. سموم تدخینی

سموم تدخینی ترکیباتی هستند که بسیار فرارند و می توانند به داخل خاک نفوذ کنند و برعکس علف کش های معمولی که تنها بذرهای جوانه زده را از بین می برند ، بذرهای جوانه نزده را هم نابود می کنند .

2. علف کش ها

علف کش های خاک مصرف و پس رویش می تواند باعث کنترل بعضی از گونه های گل جالیز مانند o.crenata و o.crenua شود .

ج ) مبارزه بیولوژیک

شامل استفاده از عوامل زنده مانند حشرا ت و عوامل بیماریزا مانند قارچ فوزاریوم برای کنترل انگل است .

د) پیشگیری

بذر گل جالیز بدلیل ریزی و تعداد زیاد آن که توسط هر بوته تولید می شود ، قادر است به راحتی توسط عوامل مختلف پراکنده شود . یکی از بهتریت راهها در مدیریت کنترل علف های هرز ، عدم انتشار بذر است که باعث آلودگی مناطق پاک میشود . با رعایت مسایل بهداشتی و قرنطینه ای میتوان از انتشار بذر به مناطق غیر آلوده جلوگیری کرد .


rssfeed
Email Drucken Favoriten Twitter Facebook Myspace Stumbleupon Digg MR. Wong Technorati aol blogger google reddit YahooWebSzenario
 
 
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
 

پیشرفت پروژه سال جاری

اوقات شرعی


 
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
123