اخبار:   

 جمعه , 05/ارديبهشت/1393  
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
 

ورود / عضویت

درخواست تغییر کاربری

درخواست سوخت

RSS

 
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
123
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
 
ضرورت بوجاری و ضدعفونی بذر گندم قبل از کاشت مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 7
ضعیفعالی 
نوشته شده توسط علیرضا مکاریان   
چهارشنبه, 04 آبان 1390 ساعت 12:22

 

ضرورت بوجاری و ضدعفونی بذر گندم قبل از کاشت

برای دستیابی به میزان محصول گندم با کیفیت و عملکرد بالا ، رعایت نکات فنی مهمی از جمله انتخاب بذرهای خوب و سالم و انجام عملیات بوجاری و ضدعفونی بذر از قبل کاشت ، از اهمیت خاصی برخوردار است . با توجه به اینکه خصوصیات گیاهان با بذر کاشته شده منتقل می شود . از این رو بذر مصرفی برای کاشت باید :

Ø سالم باشد ( یعنی از نظر ظاهری سالم و بدون بیماری و شکسته و آسیب دیده نباشد ، زیرا بذر شکسته و یا بیمار ، گیاه ضعیفی تولید می کند که در برابر آفات و بیماریها و وضعیت نامساعد آب و هوایی نمی تواند مقاوم باشد )

Ø خالص باشد ( یعنی بذر با مواد دیگر مانند بذر علفهای هرز ، سنگ ، کلوخ و مواد دیگر مخلوط نباشد )

Ø دارای اندازه مناسب باشد ؛ زیرا بذرهای ریز و چروکیده ، مواد غذایی کم و قدرت سبز شدن کمتری دارند .

Ø قدرت و سرعت جوانه زنی بالاتری داشته باشد ( بذر ، توانایی سبز شدن سریع داشته باشد . بذرهای تازه ،ر از قدرت جوانه زنی بالاتری برخوردارند . در صورتی که کشاورزان مجبور باشند از بذرهای قدیمی استفاده کنند ، بهتر است به عواملی همچون محل نگهداری بذر ، وضعیت انبار ، میزان رطوبت بذر و تهویه آن توجه کنند )

Ø بذر انتخاب شده از نظر رسیده بودن نیز بذر کاملی باشد .

بهترین و مطمئن ترین روش تهیه بذر ، مراجعه به نزدیکترین مرکز خدمات جهاد کشاورزی است که ازطریق شرکت خدمات حمایتی ، بذر مرغوب را در اختیار گندم کاران قرار می دهند .

بوجاری کردن بذور

با دستگاه های بوجاری می توان بذر را به منظور عاری کردن از مواد خارجی از قبیل سنگ و کلوخ و مواد ناخالص دیگر تمیز کرد . اگر عمل بوجاری انجام نشود ، وجود سنگ ، کلوخ و مواد ناخالص دیگر غیر از بذر گندم ، سبب مسدود شدن نازل های بذر کار میشود . و ریزش بذر را در زمان کاشت با مشکل مواجه می کند و مزرعه تراکم مناسبی نخواهد داشت .

اگر بذر علف هرز همراه بذر باشد ، وجود آن باعث آلوده شدن مزرعه می شود و علف های هرز با استفاده از آب و مواد غذایی موجود در خاک ، سریع تر از بذر اصلی ( گندم ) رشد می کنند و سبب ضعیف شدن گیاه گندم می شوند که در نهایت ، کاهش عملکرد را به دنبال خواهد داشت و هزینه مبارزه با علف های هرز نیز به سایر هزینه های تولید اضافه خواهد شد . بنابرین ضروری است قبل از کاشت ، بذر کاملا پاک و تمیز باشد .

روش های بوجاری

به دو صورت دستی و ماشینی انجام میگیرد . در روش دستی بوجاری کردن با استفاده از باد دادن و غربال انجام می شود . انجام عمل بوجاری ماشینی ، دقیق تر و سریع تر از روش دستی است .

ضدعفونی بذر

برای جلوگیری از حمله آفات و بیماری ها در دوره رشد گیاه ، باید بذر را ضدعفونی کرد . با انجام عمل ضدعفونی ، به راحتی می توان بیماری سیاهک غلات را کنترل کرد .

انتخاب مواد ضدعفونی کننده و میزان مصرف آن

برای انتخاب مواد ضدعفونی کننده و میزان مصرف آن با کارشناسان مراکز خدمات جهاد کشاورزی مشورت کنید تا مواد اثر گذار و با کیفیت را به کار گیرند ؛ زیرا سم انتخابی باید دارای ویژگی هایی از قبیل اینکه آفت و بیماری ها را کنترل کند یا حداقل از شدت آن بکاهد ، برای انسان و دام سمی نباشد ، سمیت آن در خود گیاه باقی نماند و به کار گیری آنها آسان و به صرفه باشد .

روش های ضدعفونی بذر

1. روش بشکه های دوار: برای ضدعفونی کردن بذر می توان از بشکه های دوار استفاده کرد . در این روش ، بذر و سم را داخل بشکه میریزند و با یک دسته ، حول محوری دایره ای شکل می چرخانند.

2. روش بیل و پارو : این روش در انبار سر پوشیده انجام میشود و بعد از ضد عفونی ، باید بذر را زیر چادر یا پوشش نایلونی قرار داد یا اینکه داخل کیسه ریخت . این دو روش برای مقدار بذرهای کم و محدود توصیه میشود .

3. روش ضد عفونی با ماشین بوجاری : ضدعفونی با ماشین بوجاریبهترین روش است . در این روش ، دقت دستگاه بوجاری مهم است . چون در مخزن باید به مقدار لازم سم وجود داشته باشد و دستگاه به طور مرتب کنترل شود .

توصیه های فنی لازم درباره ضد عفونی بذر

Ø در تمام روش های ضد عفونی ، باید تمام سطوح بذر به سم آغشته شود . برای این منظور از سموم قارچ کش مناسب استفاده کنید . بعد از ضد عفونی ، بذر نباید به مدت طولانی در هوای آزاد قرار گیرد ، زیرا هوا اثر سم را از بین میبرد .

Ø هنگام ضد عفونی بذر و استفاده از سموم ، باید از دستکش استفاده کرد و دهان و بینی افرادی که عمل ضدعفونی را انجام می دهند ، باید با ماسک یا پارچه پوشاند .

Ø بذرهای ضد عفونی شده به هیچ عنوان نباید برای مصارف انسان و دام استفاده شود ، چون ایجاد مسمومیت می کند .

Ø ضد عفونی بذر در محفظه بذر کار توصیه نمی شود ، چون تمام نقاط بذر به سم آغشته نمی شود .

در نهایت قبل از کاشت با مشورت کارشناسان مراکز خدمات جهاد کشاورزی به منظور انتخاب بذر سالم و مرغوب و بوجاری و ضدعفونی بذر قبل از کاشت ، قدم اساسی برای بهبود زراعت خود بردارید .

مکاریان

کارشناس ترویج کشاورزی


rssfeed
Email Drucken Favoriten Twitter Facebook Myspace Stumbleupon Digg MR. Wong Technorati aol blogger google reddit YahooWebSzenario
 
 
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
 

پیشرفت پروژه سال جاری

اوقات شرعی


 
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
123